Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cartea de identitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cartea de identitate

Buna ziua,
Care este prevedrea legala care indica termenul de emitere a cartii de identitate pentru autovehiculele aduse din zona UE.

Va multumesc!
Pentru vehiculele utilizate care au fost inmatriculate ultima data intr-un stat membru al Uniunii Europene, aflate insa la prima inmatriculare in Romania, R.A.R. va elibera cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.), va efectua inspectia tehnica periodica si va certifica autenticitatea vehiculului.
Actele necesare:
- act de identitate solicitant;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- documentul de inmatriculare in UE.
Prevederea legala in baza careia se emite de catre RAR cartea de identitate a autoturismului este OG 78/2000-ordonanta privind omologarea, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere in vederea comercializarii, inmatricularii sau inregistrarii acestora in Romania