Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesirea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesirea la pensie

Buna seara. Mama mea este nascuta in 22.10.1958. Anii lucrati sunt intre 1977-2009. As dori sa stiu la ce varsta poate iesi la pensie anticipat? Va multumesc si astept un raspuns.
-Conditia de varsta pentru pensie anticipata este de 56 de ani si 3 luni.
-Conditia de stagiu este de 39 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Mama dvs. are aproximativ 32 de ani de cotizare la pensie (vechime in munca).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 3 luni, in ianuarie 2020;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015, daca la acea data are un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015 (deoarece are indeplinit stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 3 luni).
Revin cu cateva completari legate de intrebarea de mai sus. Am uitat sa specific ca mama are 10 ani de grupa I si 5 ani de grupa II. Aceste grupe se iau in considerare pentru a iesi la pensie anticipat? Va multumesc mult pentru raspunsurile de mai sus. O seara buna.
1. Pentru perioadele lucrate in grupe superioare de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (61/3 - 3/0 = 58 de ani si 3 luni);
- sa adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 6 luni (32/0 + 7/6 = 39 de ani si 6 luni).

2. In aceasta situatie poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 3 luni, in ianuarie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015.

Buna seara!

Depinde de :
-procentul in care sunt stagiile din grupele de munca 100% sau mai putin;
-inainte de 2001 sau dupa;
- ce fel de adeverinta a primit pentru grupa I de munca (anexa 12 , anexa 13, anexa14 din HG 257/2011- Normele de aplicare a L.263/2010 ).