Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon TVA

Buna. Am o intreprindere individuala si nu stiu daca am depasit plafonul la tva sau nu. Daca fac un calcul pe total an , atuncea inca n-am depasit 65000 euro, dar daca calculez pe luna (65000/12 = 5417), atuncea in luna octombrie am depasit la vanzari 5417 euro.
Cum trebuie calculat corect, mentionez ca firma e din 2011.
ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
(5) Pentru persoana impozabilă nou-înfiinţată care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire este plafonul prevăzut la alin. (1)

Nu MAI scrie nimic de
Pentru persoana impozabila nou-infiintata care incepe o activitate economica in decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire de 35.000 euro se determina proportional cu perioada ramasa de la infiintare si pana la sfarsitul anului, fractiunea de luna fiind considerata o luna calendaristica intreaga