avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon TVA

Buna. Am o intreprindere individuala si nu stiu daca am depasit plafonul la tva sau nu. Daca fac un calcul pe total an , atuncea inca n-am depasit 65000 euro, dar daca calculez pe luna (65000/12 = 5417), atuncea in luna octombrie am depasit la vanzari 5417 euro.
Cum trebuie calculat corect, mentionez ca firma e din 2011.
Cel mai recent răspuns: lucianrosca , utilizator 15:49, 24 Noiembrie 2013
ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
...
(5) Pentru persoana impozabilă nou-înfiinţată care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire este plafonul prevăzut la alin. (1)

Nu MAI scrie nimic de
Pentru persoana impozabila nou-infiintata care incepe o activitate economica in decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire de 35.000 euro se determina proportional cu perioada ramasa de la infiintare si pana la sfarsitul anului, fractiunea de luna fiind considerata o luna calendaristica intreaga

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ramanere ca platitor tva Lizuca12 Lizuca12 Buna seara, Daca societatea nu a depasit plafon de 65000 euro si doreste sa ramana in sistem de platitor de tva , poate ramane sau este obligata sa iasa din ... (vezi toată discuția)
Plafon actual de scutire de la plata tva canto canto buna seara- va rog sa imi spuneti daca s-a marit plafonul actual de scutire de la plata tva, adica mai este tot 35.000 euro (la cursul aderarii in UE ) sau se ... (vezi toată discuția)
Curs valutar de calcul pentru pragul de 65000 euro Costas06 Costas06 Buna ziua, Pentru o societate infiintata in aprilie 2013 platitoare de impozit pe venit imi puteti spune care este echivalentul in RON al pragului de 65000 ... (vezi toată discuția)