avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inscriere in Registrul Operatorilor Intracomunitari
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inscriere in Registrul Operatorilor Intracomunitari

Buna ziua,

Sunt traducator PFA neplatitor de TVA si pentru a colabora cu diverse birouri din UE mi s-a cerut un nr de TVA. Din cate am inteles, pentru a emite facturi pentru alte tari din UE trebuie sa urmez un alt demers, cel urmat deja pentru a deveni PFA nefiind suficient. Este obligatoriu sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari si ce presupune acest lucru (unde si cui trebuie sa ma adresez, care sunt etapele pe care trebuie sa le urmez, ce formulare trebuie sa completez? e nevoie de un alt tip de factura?) De asemenea, ma intreb daca e posibil sa fiu neplatitor de TVA pentru colaborarile din Romania si platitor de TVA doar pentru operatiunile intracomunitare?

Multumesc anticipat!
Roxana
Cel mai recent răspuns: CORINACARMEN , utilizator 14:01, 31 Octombrie 2012
Persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care efectueaza achizitii intracomunitare ce nu depasesc plafonul de 10.000 euro la cursul din data aderarii nu au obligatia inregistrarii in scopuri de TVA conform art. 153 indice 1 din CF si nici in ROI.

www.avocatnet.ro/content/for...
Si eu am nelamurire. Am inteles despre cazul de achizitii. Dar ce se intampla daca nu fac achizitii ci doar prestez servicii. Facturile mele fiind neplatitor de TVA si ne inregistrat la ROI trebuie efectuata cu TVA care o colecteaza platitorul comunitar?. Adica, doar daca facturez fara TVA trebuie sa ma inregistrez in ROI? Si in acest caz toate facturile interne trebuie cu TVA?
Ultima modificare: Miercuri, 31 Octombrie 2012
Alvaro Liniers, Avocat
Pentru prestarea de servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei, de catre o persoana impozabila din Romania care aplica regimul special de scutire (adica neplatitor de tva pina la plafonul de 220000 lei), este obligatoriei inregistrarea in scopuri de tva cf art 153^1, alin 1, lit b si in ROI cf art 158^2 alin 1, lit c. Acestea trebuie facute inainte de prestarea serviciului catre partenerul din UE. Factura se va face fara tva.

In urma acestei inregistrari se va primi un alt CUI care se va folosi numai in relatia pe care PFA-ul o are cu partenerii din UE. In relatiile cu partenerii din Romania se va folosi codul fiscal neinregistrat in scopuri de tva, pina la atingerea plafonului de 220000 lei.

Deci trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva cf art 153^1 si in ROI numai daca aveti relatii cu parteneri persoane impozabile din UE, urmind apoi ca factura sa fie fara tva.
Pentru prestari de servicii intracomunitare ( neimpozabile in Romania, beneficiarul din UE fiind persoana obligata la plata TVA in celalalt stat membru), efectuate de un prestator neinregistrat pe 153, nu se depune Decont 301. Decont 301 se depune, de ex., in situatia achizitiei intracomunitare de servicii cand beneficiarul stabilit in Romania (si neinregistrat pe 153) este obligat la plata TVA in Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa inregistrare in roi? flintes flintes Buna ziua ! In legatura cu inregistrarea mea ca PFA neplatitor de TVA in ROI mi sa raspuns. Pentru a desfasura o activitate in UE trebuie sa ma inscriu in ROI ... (vezi toată discuția)
Srl nou neplatitor de tva a achizitionat din spania produse de 14 300 euro , devine platitor de tva in urma acestei achizitii? hilo hilo un srl infiintat in luna noiembrie 2010 ca fiind neplatitoare de tva a achizitionat dintr-un stat membru ue adica spania confectii in valoare de 14 300 ... (vezi toată discuția)
Declaratia 300 dumifilote dumifilote Buna ziua Microintreprindere, neplatitoare de TVA, inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153-1, inregistrata in ROI in luna februarie, am facturat ... (vezi toată discuția)