Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte cumparare casa

Buna seara,va rog sa ma ajutati.Ce conditii trebuiesc indeplinite la cumpararea unei case la tara ?Va multumesc anticipat.
Solicitati vanzatorului extras CF de informare, care sa fie la zi si documentul prin care a dobandit casa si terenul= mostenire, testament, donatie, vanzare - cumparare, titlu de proprietate .
Vanzatorul trebuie sa va prezinte actul sau de proprietate (sau actele, dupa caz), aceasta insemnand actul (actele) in baza carora a devenit proprietar: titlu de proprietate (pentru teren) si autorizatie de construire (pentru casa) sau contract de vanzare cumparare sau act de donatie sau certificat de mostenitor
De asemenea, vanzatorul trebuie sa detina documentatie cadastrala si intabulare in Cartea Funciara.
Tranzactia se face la biroul notarului public.
Vanzatorul va trebui sa depuna un certificat fiscal care atesta plata la zi a impozitului pe proprietate, precum si un extras de carte funciara ,pe care il obtine notarul public unde veti efectua tranzactia
Dupa semnarea contractului de vanzare cumparare, notarul public va efectua operatiunea de intabulare a noului proprietar=dv. in Cartea Funciara si va va inmana incheierea de intabulare dupa termenul prevazut