avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Mãrci înregistrate
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Mãrci înregistrate

Salut,

Ma uitam pe realitatea tv si l-am auzit pe dl Arafat vorbind de Institutul inimii din Tg. Mures.
Intrebarea mea e legata de regulile ce trebuiesc respectate atunci cand si alege numele unei organizatii sau companii. De exemplu, am citit undeva ca numele firmei nu poate contine cuvantul romania. Este adevarat? Mai sunt si altele astfel de reguli? Care sunt acestea?

Cel mai recent răspuns: ContSters259670 , utilizator 06:20, 29 Octombrie 2012
ART. 39
(1) Oficiul registrului comerţului va refuza înscrierea unei firme care,
neintroducând elemente deosebite în raport cu firme deja înregistrate, poate
produce confuzie cu acestea.
(2) Se interzice înscrierea unei firme care conţine cuvintele: "ştiinţific",
"academie", "academic", "universitate", "universitar", "şcoală", "şcolar" sau
derivatele acestora.
(3) Înscrierea unei firme care conţine cuvintele: "naţional", "român", "institut"
sau derivatele acestora ori cuvinte sau sintagme caracteristice autorităţilor şi
instituţiilor publice centrale se realizează numai cu acordul Secretariatului
General al Guvernului.
(4) Înscrierea unei firme care conţine cuvinte sau sintagme caracteristice
autorităţilor şi instituţiilor publice locale se realizează numai cu acordul
prefectului judeţului, respectiv al municipiului Bucureşti, în circumscripţia
teritorială în care solicitantul şi-a stabilit sediul social.
(5) În cazurile prevăzute la alin. (3) şi (4) autoritatea competentă refuză
eliberarea acordului dacă firma în cauză este de natură să creeze confuzie cu
denumirea unei instituţii publice ori de interes public.
(6) Acordul pentru folosirea denumirii, prevăzut la alin. (3) şi (4), ori, după caz,
refuzul eliberării acordului se comunică în termen de 10 zile de la data solicitării.
(7) Refuzul acordului prevăzut la alin. (3) şi (4) conduce la respingerea cererii
de înmatriculare a persoanei juridice.
15
(8) Verificarea disponibilităţii firmei şi a emblemei se face de către oficiul
registrului comerţului înainte de întocmirea actelor constitutive sau, după caz, de
modificare a firmei sau a emblemei.
(9) Firmele şi emblemele radiate din registrul comerţului sunt indisponibile
pentru o perioadă de 2 ani de la data radierii, cu excepţia cazurilor prevăzute la
art. 41.

ART. 40
Nici o firmă nu va putea cuprinde o denumire întrebuinţată de comercianţii din
sectorul public.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Simboluri nationale in sigla 2ntz 2ntz Imi amintesc ca era o lege (daca nu gresesc) care facea referire la interzicerea folosirii simbolurilor nationale sau abreverilor institutiilor publice ... (vezi toată discuția)
Modificare nume Din motive personale, ma aflu in situatia imposibilitatea mentinerii numelui firmei pe care o detin (S.R.L). Nevoia schimbarii decurge in special la nivelul de ... (vezi toată discuția)
Denumire firma razvanpopescu87 razvanpopescu87 Buna seara! Sper sa ma puteti ajuta cu o problema legata de alegerea numelui unui SRL. M-ar interesa sa stiu care este algoritmul dupa care se aproba denumirea ... (vezi toată discuția)