Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Mãrci înregistrate
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Mãrci înregistrate

Salut,

Ma uitam pe realitatea tv si l-am auzit pe dl Arafat vorbind de Institutul inimii din Tg. Mures.
Intrebarea mea e legata de regulile ce trebuiesc respectate atunci cand si alege numele unei organizatii sau companii. De exemplu, am citit undeva ca numele firmei nu poate contine cuvantul romania. Este adevarat? Mai sunt si altele astfel de reguli? Care sunt acestea?

ART. 39
(1) Oficiul registrului comerţului va refuza înscrierea unei firme care,
neintroducând elemente deosebite în raport cu firme deja înregistrate, poate
produce confuzie cu acestea.
(2) Se interzice înscrierea unei firme care conţine cuvintele: "ştiinţific",
"academie", "academic", "universitate", "universitar", "şcoală", "şcolar" sau
derivatele acestora.
(3) Înscrierea unei firme care conţine cuvintele: "naţional", "român", "institut"
sau derivatele acestora ori cuvinte sau sintagme caracteristice autorităţilor şi
instituţiilor publice centrale se realizează numai cu acordul Secretariatului
General al Guvernului.
(4) Înscrierea unei firme care conţine cuvinte sau sintagme caracteristice
autorităţilor şi instituţiilor publice locale se realizează numai cu acordul
prefectului judeţului, respectiv al municipiului Bucureşti, în circumscripţia
teritorială în care solicitantul şi-a stabilit sediul social.
(5) În cazurile prevăzute la alin. (3) şi (4) autoritatea competentă refuză
eliberarea acordului dacă firma în cauză este de natură să creeze confuzie cu
denumirea unei instituţii publice ori de interes public.
(6) Acordul pentru folosirea denumirii, prevăzut la alin. (3) şi (4), ori, după caz,
refuzul eliberării acordului se comunică în termen de 10 zile de la data solicitării.
(7) Refuzul acordului prevăzut la alin. (3) şi (4) conduce la respingerea cererii
de înmatriculare a persoanei juridice.
(8) Verificarea disponibilităţii firmei şi a emblemei se face de către oficiul
registrului comerţului înainte de întocmirea actelor constitutive sau, după caz, de
modificare a firmei sau a emblemei.
(9) Firmele şi emblemele radiate din registrul comerţului sunt indisponibile
pentru o perioadă de 2 ani de la data radierii, cu excepţia cazurilor prevăzute la
art. 41.

ART. 40
Nici o firmă nu va putea cuprinde o denumire întrebuinţată de comercianţii din
sectorul public.