Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA anulare cod de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

anulare cod de TVA

Buna ziua!
Daca o societate a fost devenit neplatitoare de TVA,din oficiu,in urma depunerii deconturilor 300 pe 0,ce trebuie sa facem ca sa redevenim platitori?

Va multumesc,

Cf. UOG 125/2011, In cazul in care scoaterea din evidenta s-a datorat depunerii de deconturi in care nu sunt inscrise achizitii de bunuri/servicii si nici livrari de bunuri/prestari de servicii, inregistrarea in scopuri de TVA se face la solicitarea persoanei impozabile, pe baza unei declaratii pe propria raspundere din care sa rezulte ca va desfasura activitati economice, cel mai tarziu in cursul lunii urmatoare celei in care a solicitat inregistrarea.

"Organele fiscale nu vor aproba eventuale cereri ulterioare de reinregistrare daca persoana impozabila nu depune o cerere de inregistrare in scopuri de TVA in maximum 180 de zile de la data anularii",

www.avocatnet.ro/content/art...