Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ACHIZITIE IN BAZA CONTRACTULUI SECTORIAL
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ACHIZITIE IN BAZA CONTRACTULUI SECTORIAL

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o firma doreste sa cumpere pentru o autoritate contractanta anumite produse in baza unui contract sectorial incheiat cu aceasta autoritate contractanta, trebuie sa respecte prevederile Ordonantei nr. 34/2006, obligatoriu? Daca da, va rog sa imi indicati si temeiul legal.
explicati ce intelegeti prin "vrea sa cumpere pt. autoritatea contractanta". in baza a ce faceti dvs. achizitia pentru autoritatea contractanta? de unde provin banii necesari achizitiei?
Adica, prin contractul sectorial incheiat cu autoritatea contractanta, societatea comerciala X, (care nu este autoritate contractanta), primeste un plan de munca anual: respectv, caiete de sarcini si comenzi pentru lucrari. Societatea x asigura baza materiala prin achizitii de la diversi furnizori si presteaza cu angajatii proprii, sau prin firme terte lucrari. Produsele achizitionate se factureaza catre autoritatea contractanta, pentru care se face achizitia. Banii provin de la autoritatea contractanta.
Art. 2 - (1) din Ordinul 533/2011 al ANRMAP: Pentru a fi exceptate de la obligaţia aplicării prevederilor O.U.G. nr. 34/2006, în baza art. 243 din O.U.G. nr. 34/2006, este necesar ca produsele/serviciile/lucrările care fac obiectul contractului respectiv să fie destinate desfăşurării altei/altor activităţi efectuate de entitatea contractantă care nu are şi calitatea de autoritate contractantă în sensul art. 8 lit. a) - c) din O.U.G. nr. 34/2006, alta/altele decât activităţile relevante.