Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA servicii UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA servicii UE

Buna ziua,
Suntem o persoana juridica romana neplatitoare de TVA si am incheiat un contract cu o persoana fizica nerezidenta din UE, de asemenea neplatitoare de TVA. Locul prestarii serviciului este in RO, serviciul se refera la sustinerea unor cursuri in RO de catre persoana fizica nerezidenta din UE.
Intrebare:
Noi ca persoana juridica, suntem obligati sa ne inregistram ca platitori de TVA pentru aceste servicii? Mentionez ca serviciile sunt cu caracter ocazional.
Multumesc.
Nu,nu aveti obligatia! :)