Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social

Eu ca si pers. fizica , proprietar ap., pot sa ajut pe cineva facandu-i un contract de comodat , pentru a isi deschide sediu social ( in acte ) pe adresa mea ? Trebuie sa declar ceva la stat sau sa platesc taxe ?

Multumesc !
Nu veti avea de plati taxe sau alte obligatii fata de stat.
Daca viitorul sediu este un apartament de bloc, este nevoie de acordul vecinilor directi (sus-jos, lateral) ai al asociatiei pentru infiintarea societatii in acel spatiu.
Da, puteti.

Fiind un contract de comodat, acesta este cu titlu gratuit, deci nu aveti ce taxe sa datorati statului.

Faceti un contract de comodat pe o perioada determinata (3 ani, 5 ani, etc...)
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri , in al doilea rand, daca eu vreau in timp ce am contract de comodat, cu aceea persoana, sa imi deschid si mie firma pe acelasi sediu ( ap. bloc ) se poate ?
Mariralu, utilizator
Da, dar cu conditia ca cele doua spatii sa nu se suprapuna, respectiv sa aveti minim 2 camere. Din acest motiv e bine ca in contractul de comodat incheiat sa mentionati camera 1, si sa o identificati pe schita apartamentului.
DanGeorgescu a scris:

Da, dar cu conditia ca cele doua spatii sa nu se suprapuna, respectiv sa aveti minim 2 camere. Din acest motiv e bine ca in contractul de comodat incheiat sa mentionati camera 1, si sa o identificati pe schita apartamentului.

Este obligatoriu sa fie specificat in contractul de comodat "o camera cu suprafata de....." pt ca cei de la ONRC nu mai dau acod daca nu e trecut asa. Pt firmele "de bloc" la sediul social, in CI, apare "bl x, etaj y, ap z - o camera"
Vedeti cum faceti cu vecinii.....
Inca un amanunt, daca va inregistrati ca platitor de TVA, veti "beneficia" de o vizita a celor de la Admin. Fiscala pt verificarea sediului ;)