avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozitare pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozitare pensii

Buna ziua !

Va rog sa-mi spuneti daca pensiile se impoziteaza pe intreaga suma,sau de la o anumita suma in sus,cu ce procent si care este legea care reglementeaza aceste impozitari ?

Va multumesc si va doresc o zi excelenta!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:42, 30 Septembrie 2011
Legea 571/2003 coroborată cu HG 44/2004 privind

Codul fiscal

cu normele metodologice de aplicare

Text valabil pentru anul 2011, actualizat prin mijloace informatice. Aceasta nu este o republicare.

Ultima actualizare: conform cu Ordonanţa Guvernului nr. 30 din 31 august 2011

ART. 69 Stabilirea venitului impozabil lunar din pensii

Venitul impozabil lunar din pensii se stabileşte prin deducerea din venitul din pensie a unei sume neimpozabile lunare de 1.000 lei şi a contribuţiilor obligatorii calculate, reţinute şi suportate de persoana fizică.



ART. 70 Reţinerea impozitului din venitul din pensii

(1) Orice plătitor de venituri din pensii are obligaţia de a calcula lunar impozitul aferent acestui venit, de a-l reţine şi de a-l vira la bugetul de stat, potrivit prevederilor prezentului articol.

(2) Impozitul se calculează prin aplicarea cotei de impunere de 16% asupra venitului impozabil lunar din pensii.

Va uitati pe cuponul de pensie si calculati si dvs. astfel;
a. - la brutul pensiei se aplica 5,5% CASS;
b. - rezultatul se scade din brutul pensiei;
c. - daca suma de la pct.c. este mai mare de 1000 lei la diferenta dintre suma si 1000 lei se aplica procentul de impozitare de 16%.
d. - din brut se scade CASS si impozitul si ramane pensia neta (in mana).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pensie leusan leusan Va rog un sfat, Care este procentul pentru care se calculeaza impozitul la pensiile peste 750 lei.Respectiv la o pensie de 1900 lei? (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza corect cass-ul la pensie? Neta Neta Intr-un articol am citit ca din pensia avuta se scade (la vremea respectiva) 830 ron si apoi se aplica 5,5%. Verificand pe cuponul meu de pensie am constatat ... (vezi toată discuția)
Salariile compensatorii si pensia TES TES VA ROG SA -MI PRECIZATI DACA SALARIILE COMPENSATORII SUNT DOAR UN AN VECHIME SAU SE TRECE IN FISA DE CALCUL SI VALOAREA LOR PENTRU STABILIREA PUNCTAJULUI ... (vezi toată discuția)