Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile CO la lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile CO la lichidare

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
-la o societate se face restructurare de post;
-angajatul, care se afla momentan in preaviz, are pana acum 10 luni lucrate integral, iar in luna noiembrie va lucra pana in data de 12 inclusiv.

Din calculele mele rezulta 18.2 zile de concediu de odihna, din care 12 zile s-au efectuat.
Cate zile se platesc la lichidare 6 sau 7 (avand in vedere rezultatul matematic de 6.2 zile) ? Exista vreun act normativ care prevede rotunjirea in favoarea angajatului?
Nu stiu cum v-a dat d-voastra pt. 10 luni lucrate 18.2 zile ... Depinde cate zile de concediu are in C.I.M. ( unii au 20 zile , altii 21 zile ) ....
20 zile : 12 (luni ) = 1.67 (luna) ...1.67 X10 (luni lucrate) = 16.70
Zilele de CO se exprima in zile intregi, nu exista 16.70 zile, se rotunjesc la 17 zile.

@LIDEEAoffice
Salariatul dvs. va avea dreptul la 18 zile de CO.

254 zile lucratoare.......20 zile concediu de odihna (minimul legal)
221 zile lucrate............X zile concediu de odihna

X=221x20/254=17.40 zile (se rotunjeste la 17 zile).

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
In CIM sunt prevazute 21 de zile de CO.
Rationamentul a fost urmatorul:
253 zile lucratoare (am socotit 30 Nov zi libera) ....21 zile CO
221 zile lucrate ........ x zile

x = 221*21/253 = 18. 34 zile

Intrebarea mea este rotunjesc la 19 zile? Daca da, exista vreun text de lege ?
LIDEEAoffice, utilizator
Atunci faceti acelasi rationament, in loc de 20 puneti 21.
Rezulta 18 zile de CO.
Numarul de zecimale peste 5 se rotunjesc in favoarea angajatului.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
LIDEEAoffice

Nu trebuie sa rotunjiti la 19 zile , daca din calcul va iesit 18,34 zile lucratoare de CO.