Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura sau chitanta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura sau chitanta?

Buna ziua,

Am o intrebare legata de emiterea unei facturi: daca factura este pentru un birou de traduceri si aceasta va fi trimisa prin posta, va trebui sa emit si chitanta? Din informatiile mele, am inteles ca o chitanta se emite doar cand se achita cu numerar nu si in cazul unui transfer bancar, insa nu sunt foarte sigura. Trebuie sa emit si chitanta sau e suficient daca emit doar factura?

Multumesc!
Roxana-Traducator PFA
Buna ziua,

Daca plata se efectueaza cu ordin de plata prin virament bancar, nu taiati chitanta.
Daca este transfer bancar evident ca nu emiteti chitanta.
Daca respectiva factura se achita cu numerar emiteti chitanta.
Pentru clarificare-factura reprezinta obligatia de plata.Chintanta sau ordinul de plata vine sa stinga obligatia de plata.
Am inteles. Multumesc mult de tot pentru lamuriri.