Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Suma maxima ce se poate incasa de PFA de la PJ intr-o ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Suma maxima ce se poate incasa de PFA de la PJ intr-o zi

Buna ziua
Am un PFA proaspat infiintat si nu ma prea descurc cu chestiunile contabile. Am de taiat facturi si chitante azi catre 3 PJ, in valoare totala de 10000 lei, dintre care pentru una de 6000 lei. Stiind ceva legat de platile de 5000 lei intr-o zi, intrebarea mea este:
Pot taia chitanta si factura pentru toate firmele in aceeasi zi?
Puteti emite facturi de orice valoare, insa chitantele insumate nu trebuie sa depaseasca 5000 ron/zi. Fie incasati prin banca, fie emiteti chitante in mai multe zile, in asa fel incat sa va incadrati in aceasta suma.
mediator_comeaga, utilizator
Puteti emite cate facturi doriti,de incasat puteti incasa oricat,doar ca pentru facturile mai mari de 5000 exista restrictii la incasare in sensul ca se pot incasa cu numerar doar 5000,restul cu ordin de plata sau toata suma cu ordin de plata.Restrictiile privesc doar platile intre persoane juridice,nu se pot face plati in numerar mai mult de 10000 catre mai multi furnizori si nici mai mult de 5000 catre unul singur
Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
Multumesc pt raspunsuri.
Deci, daca am inteles bine: pentru cele trei firme, ar trebui sa intocmesc patru facturi cu chitante aferente (nu am cont bancar). Dar le pot intocmi si incasa cu data de azi (fiind vorba de exact 10500 lei), sau ar trebui in 3-4 zile?
Daca sunteti PFA, nu aveti statut de persoana juridica, deci restrictiile respective nu va privesc. Considerati raspunsul utilizatorului elenazan,ca foarte bun, excelent rezumat la intrebarea dvs.