Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA transport extern maxi-taxi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

transport extern maxi-taxi

O societate de transport maxi-taxi, incheie un contract cu o societate din Romania, pentru un transport de muncitori in Franta. Sa efectuat transportul Romania- Franta si retur, s-a facturat transportul fara TVA.
Am trecut in decontul de TVA venituri fara TVA, ba chiar am avut si control de la Administratia Financiara si a fost de acord cu cele relatate mai sus.
Ce nu stiu este faptul, daca mai trebuie depusa o alta declaratie( tip 390) sau un alt decont, privindaceasta prestatie (venit) fara TVA.
Va multumesc mult!
dany
Ordinul ANAF nr. 1747/2008 a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 887 din 29 decembrie 2008.

Actul normativ vizeaza modificarea Ordinului ANAF nr. 1/2008 prin care se aproba Formularul 393 "Declaratie informativa privind veniturile obtinute din vanzarea de bilete pentru transportul rutier international de persoane, cu locul de plecare din Romania .”

Potrivit ANAF, intrucat in anul 2008 a aparut fenomenul de subcontractare a autorizatiei obtinute de catre operatorii de servicii regulate de transport rutier international de persoane, pentru transmiterea catre organele fiscale a informatiilor privind veniturile obtinute din vanzarea unor astfel de bilete in anul 2008, este necesara identificarea persoanelor impozabile prin includerea in formularul (393) a informatiilor referitoare la seria si numarul licentei de transport.

Codul Fiscal prevede, conform art 1563 alin.(8), faptul ca, persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care presteaza servicii de transport international trebuie sa comunice printr-o notificare scrisa organelor fiscale competente, pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator, suma totala a veniturilor obtinute din vanzarea de bilete pentru transportul rutier international de persoane cu locul de plecare din Romania.