Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contabilitate pentru o asociatie infiintata conform OG ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contabilitate pentru o asociatie infiintata conform OG 26/2000

Ce fel de contabilitate este necesar sa tina o Asociatie infiintata conform OG 26 din 2000 si care sunt impozitele pe care aceasta trebuie sa le plateasca ?
Ong-urile tin evidenta contabila in partida dubla. Planul de conturi folosit (conturi ca la societati comerciale dar si o serie de conturi specifice activitatii lor) il gasiti la adresa [ link extern ] /
Daca are salariati sau lucreaza cu colaboratori pe contracte civile, depune aceleasi declaratie 112 ca si la societatile comerciale. La fel, daca e inregistrata ca platitor de tva depune declaratia 300 si 394 la trimestru.
Anual depune declaratia 101.
george-neagu, moderator