Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general asociatie de protectie a animalelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

asociatie de protectie a animalelor

Buna seara,
Ma intereseaza f tare, daca ma puteti indruma, pt o asociatie de protectia animalelor infintata anul trecut, ce am de depus pe anul acesta si cum difera contabilitatea de cea a unei s.c....

Multumesc anticipat!
Aveti de depus anul acesta bilantul contabil pana la 30 aprilie 2013, declaratia 101 si declaratia 392b pentru neplatitorii de tva.
Pe langa conturile contabile regasite in contabilitatea societatilor comerciale mai apar o serie de conturi de venituri specifice ong-urilor. Planul de conturi pentru ong il puteti consulta la adresa [ link extern ] /
Declaratia 101 pana cand? Stiu ca 392 e pana pe 25 feb.
Contabilitatea la ong este la fel ca la o sc? In partida dubla? M-ar ajuta un ghid doar pt pornire dar nu gasesc pe nicaieri. Aveti vreo sugestie?

Multumesc mult,
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Organizaţiile nonprofit au obligaţia de a declara in declaratia 101 şi plăti impozitul pe profit, anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul, conform Cod Fiscal art. 34 alin. (5) lit. a).
Da, contabilitatea se tine in partida dubla.