Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... deblocare garantie buna executie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

deblocare garantie buna executie

Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul unui contract pentru proiectarea unui obiectiv de investitii care nu se mai executa, este legal ca beneficiarul sa refuze restituirea garantiei de buna executie retinuta pe parcursul elaborarii proiectelor pe faze de proiectare.
Multumesc
Normal nu, acum depinde si ce scrie in contractul semnat de parti, din culpa cui nu se mai realizeaza proiectul...
Autoritatile sunt cele care nu doresc ca lucrarea sa se mai execute. Beneficiarul spune ca in lege nu este prevazut acest fapt (restituirea garantiei in cazul neexecutarii investitiei) si, daca dorim restituirea garantiei, sa-l actionam in judecata.
In contract nu este prevazuta restituirea garantiei, termenele si conditiile in care aceasta se restituie ?

Daca nu aveti prevedere contractuala si nici nu vor sa o restituie de buna voie atunci nu aveti decat varianta actionarii in instanta.