Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli constituire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli constituire

Buna ziua!

Firma s-a infiintat in luna august 2012. Ar avea cheltuieli de constituire in suma de 800 lei, iar pana la sfarsitul anului va avea si ceva profit.
Este obligatoriu sa le trec ca si cheltuieli de constituire pentru a le amortiza pe durata unui an sau pot sa le trec direct pe cheltuieli?
Nu as vrea sa le amortizez, deoarece pana la sfarsitul anului nu vor fi amortizate complet, si prin urmare nu voi putea distribui dividende.

Ce ma sfatuiti?
Active de natura cheltuielilor de constituire
75. - Cheltuielile de constituire sunt cheltuielile ocazionate de înfiintarea sau
dezvoltarea unei entităti (taxe si alte cheltuieli de înscriere si înmatriculare, cheltuieli
privind emisiunea si vânzarea de actiuni si obligatiuni, precum si alte cheltuieli de această
natură, legate de înfiintarea si extinderea activitătii entitătii).
76. - (1) O entitate poate include cheltuielile de constituire la "Active", caz în care
poate imobiliza cheltuielile de constituire. În această situatie, cheltuielile de constituire
trebuie amortizate în cadrul unei perioade de maximum cinci ani.
(2) În situatia în care cheltuielile de constituire nu au fost integral amortizate, nu se
face nicio distribuire din profituri, cu exceptia cazului în care suma rezervelor disponibile
pentru distribuire si a profitului reportat este cel putin egală cu cea a cheltuielilor
neamortizate.
77. - Sumele prezentate în bilant la elementul "Cheltuieli de constituire" trebuie
explicate în note.
Textul integal il aveti la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator
Daca reprezinta cheltuieli de constituire, cum sa le inregistrati pe alte cheltuieli? Si nu le-ati inregistrat din august pana acum :O?
ok, dar nu inteleg de ce nu am voie sa distribui dividende pentru ca nu sunt amortizate cheltuielile de constituire.
Din punct de vedere fiscal, cheltuielile de constituire nu sunt incluse in categoria imobilizarilor necorporale ce pot fi amortizate. Asadar, cheltuielile de constituire nu se amortizeaza fiscal, ci doar contabil.

Le puteti inregistra si direct pe cheltuieli.
Potrivit art.76 alin.1 si 2 din ORD.3055 si art.24 alin.10 Cod Fiscal , chelt.de constituire se amortizeaza doar contabil, d.p.d.v. fiscal nu sunt incluse in categoria imob.necorp.ce pot fi amortizate.Din acest motiv, la calculul profitului impozabil, cheltuielile de constituire pot fi deduse direct prin includerea acestora in cheltuielile curente ale unitatii.