Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare mostenire fiind executat silit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare mostenire fiind executat silit

Buna dimineata,

va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie.
Persoana X, a avut un credit ipotecar pe o casa si nu si-a platit datoriile catre banca la timp, si pana la urma a ajuns la executarea silita.
Parintele persoanei X, de mai sus a decedat.
Persoana X are dreptul la mostenire de pe urma parintelui.
Poate sa renunte la mostenire persoana X, sau este obligat sa accepte mostenirea pentru a acoperi datoriile?

Imi cer scuze ca intreb, dar nu ma pricep.
Multumesc anticipat pentru lamurire.

Andra
Nimeni nu poate fi obligat sa accepte o mostenire. Puteti renunta la mostenire in termenul de optiune succesorala de 1 an conform NCC, adica pentru mostenirile care se deschid dupa data de 1 oct.2011, mostenirile deschizandu se prin moarte. Se face o declaratie autentica de renuntare. Trebuie sa stiti ca renuntati la tot si nu in parte.
buna ziua. conform art. 1122 noul cod civil creditorii renuntatorului la mostenire pot cere instantei revocarea renuntarii la succesiune facute in frauda lor, in termen de 3 luni de la data la care au cunoscut renuntarea. admiterea actiunii va avea ca efect acceptarea succesiunii numai in limita creantei creditorului