Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii

Tatal meu a avut o firma. A intrat in faliment iar bancile i-au pus si lui si mamei poprire pe pensii si ipoteca pe bunuti. Firma este acum in lichidare dar este imposibil sa fie acoperite datoriile. Tatal a decedat si nu a fost facuta succesiunea inca. Daca eu si fratele meu renuntam la orice mostenire este posibil sa avem probleme cu bancile ?
Nu veti avea probleme.
Buna ziua, daca renuntati la mostenire renuntati si la activ si la pasiv (bunuri de mostenit si datorii). Banca poate sa considere renuntare frauduloasa si sa faca actiune impotriva dvs sa acceptati fortat , dar asta doar daca actioneaza in timp util.
Art. 1122 Noul cod civil Renunţarea frauduloasă Renunţarea la moştenire Transmisiunea moştenirii
Categorie: Noul Cod Civil actualizat 2020 - Legea 287/2009

Comentarii
6 PDF Print
CAPITOLUL I
Transmisiunea moştenirii

SECŢIUNEA a 3-a
Renunţarea la moştenire
Art. 1122

Renunţarea frauduloasă

(1) Creditorii succesibilului care a renunţat la moştenire în frauda lor pot cere instanţei revocarea renunţării în ceea ce îi priveşte, însă numai în termen de 3 luni de la data la care au cunoscut renunţarea.

(2) Admiterea acţiunii în revocare produce efectele acceptării moştenirii de către succesibilul debitor numai în privinţa creditorului reclamant şi în limita creanţei acestuia
Stimata doamna,

Renuntarea la mostenire este totala, ea vizeaza atat activul patrimonial, cat si pasivul.

Institutia creditoare poate aprecia aceasta renuntare in dauna ei, si actiona in consecinta, cerand revocarea, in termen de 3 ani , termen ce curge de la data la care au cunoscut efectiv renuntarea.

Pe cale de consecinta, institutia creditoare se poate adresa instantei de judecata, in sensul de a revocare declaratia de renuntare la mostenire.

gresiti, nu copiii sunt datori asa ca nu poate fi vb de renuntare frauduloasa la mostenire, decedatul era dator, impreuna cu sotia.
De renuntat, copiiii vor sa renunte.
Va multumesc mult !!