Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Publicarea pozelor cu minori in ce conditii e permisa?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Publicarea pozelor cu minori in ce conditii e permisa?

Pe un site al unei scoli cu clasele 1-8 + gradinita pot fi publicate fotografii cu elevii scolii,gradinitei fara acordul parintilor?Aceste fotografii au fost realizate in diferite actiuni petrecute la scoala.Daca nu se pot publica care este procedura legala ca aceste fotografii sa fie publicate?Multumesc
1.In principiu stiu ca poze ale minorilor nu pot fi facute publice.
2.Acordul parintilor este crucial.
Ca sa fie publicate trebuie acordul scris al parintilor. Daca intr-o poza aveti copilul dvs. si nu vreti sa fie publicata, desi sunt si alti copii in acea poza, puteti cere sa fie scoasa. Desi... daca ati fi 1 impotriva la 25...