Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Data intrãrii în vigoare a Legii nr. 185/2012
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Data intrãrii în vigoare a Legii nr. 185/2012

cand intra in vigoare legea 185/2012,privind suspendarea taxei auto,publicata in MO in 25/10/2012?
Potrivit art. 78 din Constituţia României, legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei. Legea nr. 185/2012 privind aprobarea OUG nr. 1/2012 pentru suspendarea aplicării unor dispoziţii ale Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum şi pentru restituirea taxei achitate în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (2) din lege a intrat în vigoare în data de 28 octombrie 2012.