Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

proces verbal de contraventie

mi sa gresit in porcesul verbal de contraventie locul eliberari cartii de identitate.
are cineva idee daca se anuleaza sau trebuie sa fac contestatie la tribunal?
Aspectul mentionat nu constituie motiv de nulitate PV
Daca apreciati ca detineti probe temeinice,puteti formula plangere contraventionala in 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventa
in procesul verbal scrie ca am savarsit urmatoarele:

"A apelat in mod abuziv SNUAU 112 cerand interventia organelor de politie intrucat a avut unele neitelegeri cu numitul XXXX in piata orasului XXXXcu privire la locul in care eram si imi desfasoaram activitati de comert.

faptele comise sunt prevazute de ART. 32 alin. 1 lit. adin OUG 34/2008 si se sanctioneaza cu amenda de la 500 la 1000 RON"
Amenda data fiind 500 RON

am mentionat in PV ca numitul XXX a pus niste navete pe masina mea propietate personala si mi-a zis spus ca imi loveste masina

OUG 34/2008
Art. 32 alin.1 lit.a : apelarea abuziva a numarului unic pentru apeluri de urgenta 112, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

Art. 3 lit. e : apelare abuziva - apelarea repetata, cu rea intentie, a numarului 112, fara ca apelantul sa justifice o stare care necesita actiunea agentiilor specializate de interventie, sau apelarea numarului 112 pentru a aduce injurii operatorilor;

( am apelat o singura data si pt a cere ajutorul organelor abilitate intrucat aveam un conflict si ma simteam in pericol pt integritatea mea cat si a propietatii adica autoturismul deci nu fara motiv cu rea intentie sau repetat )

Art.2 alin.2 :Numarul unic pentru apelurile de urgenta se apeleaza atunci cand este necesara interventia agentiilor specializate de interventie, pentru asigurarea asistentei imediate in situatii in care este periclitata viata, integritatea ori sanatatea cetateanului, ordinea publica, proprietatea publica sau privata ori mediul.

are cineva idee sum trebuie sa formulez contestatia in acest caz. sau ce formalitati sa urmez caci am ramas vorba aceea " si batut si cu bani luati"