Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare; Am sunat din greseala la 112 ...Sanctiune?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare; Am sunat din greseala la 112 ...Sanctiune?

intrebare sunat din greseala 112 telefonul a fost inchis , operator a resunat nu s-a auzut apel era pe silentios ,echipaj la usa explicat , doar buletin au cerut . Nu mi s-a comunicat de amenda nu am nici un proces verbal . Banuiesc ca va veni o amenda prin posta cam in cat timp va veni de când s*-a petrecut evenimentul si cam cat ar costa .
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.

2. Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

3. OUG 34/2008 privind organizarea și funcționarea Sistemului național unic pentru apeluri de urgență
art.32
(1) Constituie contravenții următoarele fapte și se sancționează după cum urmează:a) apelarea abuzivă a numărului unic pentru apeluri de urgență 112 sau transmiterea de mesaje abuzive la numărul 113 ori la numărul 114, cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei sau cu prestarea de la 100 de ore la 200 de ore de activități în folosul comunității. Săvârșirea din nou a contravenției în interval de un an de la aplicarea sancțiunii se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei sau, prin derogare de la dispozițiile art. 9 alin. (1) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, cu prestarea de la 200 de ore la 400 de ore de activități în folosul comunității;

b) alertarea falsă a agențiilor specializate de intervenție, cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei sau prestarea de la 200 de ore la 400 de ore de activități în folosul comunității. Săvârșirea din nou a contravenției în interval de un an de la aplicarea sancțiunii se sancționează cu amendă de la 4.000 lei la 8.000 lei sau, prin derogare de la dispozițiile art. 9 alin. (1) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, cu prestarea de la 400 de ore la 800 de ore de activități în folosul comunității;
....
multumesc , dar nu ar fi trebuit sa imi spuna ca imi da amenda ? deoarece puteam sa o platesc pana acum . Eun inteleg ca am gresit dar nu era normal sa imi si comunice . Am raspuns la usa am reunat ca asa mi -a sus politistul a 112 sa spun ca este o greseala . mi-au luat buletinele si cam atat . au plecat ..De unde as putea afla daca am amenda ? nu pot sa astept 2 luni .