Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul concediu medical

Buna seara,
La un concediu medical initial (cod 06)de 5 zile, 3 zile lucratoare si 2 sunt sambata si duminica(nelucratoare), angajatorul plateste 3 sau 5 zile de concediu?
Va multumesc!
OUG nr.158/2005:

Art.10
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plãtesc zilele lucrãtoare.
(6) La stabilirea numãrului de zile ce urmeazã a fi plãtite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevãzute prin contractele colective de muncã.