Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon maxim de plati numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon maxim de plati numerar

Referitor la plafonul maxim de 5000 de lei plati prin numerar intr-o singura zi catre o singura persoana juridica, s-a modificat ceva?

Si a doua intrebare: ce responsabilitate am eu ca firma daca o alta firma imi plateste in numerar intr-o singura zi 6000 de lei? in cazul unui control sanctiunea se aplica doar lui ca a platit 6000 de lei catre mine sau si mie ca firma pentru ca am primit suma?
1. Nu s-a modificat nimic. Exista un proiect pentru diminuarea acestui plafon.

2. Dvs. sunteti cei care ati incasat si taiat chitanta. Nu cunosteati prevederile Ordonantei 15/1996 si Norma metodologica din 30 noiembrie 2004 pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din O.G. mentionata anterior?
In firma sunt mai multe persoane angajate. cand nu este economistul..poate fi secretara care preia banii si semneaza daca e nevoie. mai sunt si situatii de genul asta.
nu am primit raspunsul la intrebarea 2. pentru ca se vorbeste despre plata catre persoana juridica dar nu si despre incasarea de la o persoana juridica. cum sunt eu sanctionata ca firma daca incasez mai mult de 5000 de lei de la o singura firma?