avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon maxim de plati numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon maxim de plati numerar

Referitor la plafonul maxim de 5000 de lei plati prin numerar intr-o singura zi catre o singura persoana juridica, s-a modificat ceva?

Si a doua intrebare: ce responsabilitate am eu ca firma daca o alta firma imi plateste in numerar intr-o singura zi 6000 de lei? in cazul unui control sanctiunea se aplica doar lui ca a platit 6000 de lei catre mine sau si mie ca firma pentru ca am primit suma?
Cel mai recent răspuns: folette , utilizator 16:12, 7 Noiembrie 2012
1. Nu s-a modificat nimic. Exista un proiect pentru diminuarea acestui plafon.

2. Dvs. sunteti cei care ati incasat si taiat chitanta. Nu cunosteati prevederile Ordonantei 15/1996 si Norma metodologica din 30 noiembrie 2004 pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din O.G. mentionata anterior?
In firma sunt mai multe persoane angajate. cand nu este economistul..poate fi secretara care preia banii si semneaza daca e nevoie. mai sunt si situatii de genul asta.
nu am primit raspunsul la intrebarea 2. pentru ca se vorbeste despre plata catre persoana juridica dar nu si despre incasarea de la o persoana juridica. cum sunt eu sanctionata ca firma daca incasez mai mult de 5000 de lei de la o singura firma?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitante gabriolet gabriolet Am facturat catre o scoala la data de17.06,suma de 10830 lei. Pe 22.06. am taiat o chitanta si am primit numerar 3000 lei, iar pe 23.06 cu alta chitanta am ... (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Plafon plati danidaniela3 danidaniela3 Buna! Am rugamintea sa-mi spuna cineva daca la HG 2185/2004 mai sunt modificari. Ce ma intereseaza in mod deosebit este daca la o factura emisa mai mare de ... (vezi toată discuția)