Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... procura auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

procura auto

buna ziua. pentru a circula pe drumurile publice, nationale cu masina inmatriculata pe numele tatalui meu, este nevoie de o procura auto sau contract comodat? va multumesc
Daca veti circula o perioada mai lunga de timp este bine sa aveti o procura din partea acestuia, talonul masinii si asigurarea auto.
Contract de comodat
fiind vorba de un membru al familiei nu consider ca este nevoie de un contract de comodat sau o procura.
de regula astfel de documente se incheie atunci cand vehiculul este dat in folosinta pentru o perioada indelungata altor persoane decat membrilor familiei, de exemplu in regim taxi sau se incheie un contract intre o firma si o persoana fizica ori invers.
cum ar suna un contract de comodat in care un vehicul este pe numele sotului iar acesta este utilizat in cea mai mare parte de sotie?