Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

societatea a incheiat contract de comodat cu persoana fizica pe o perioada de 10 ani pentru spatii care au fost renovate in vederea desfasurarii activitatii am dreptul sa deduc tva aferenta investitiei efectuate? Multumesc!
Aveti acest drept iar amortizarea se va face pe perioada contractului de comodat.
daca sunt investitii veti calcula amortizare, dar atentie!, proprietarul spatiului trebuie notificat in vederea depunetii declaratiei de venit

pct.135^1 din normele de aplicare ale art. 62 cod fiscal
Reprezintă venit brut și valoarea investiţiilor la bunurile mobile și imobile ale proprietarului, uzufructuarului sau ale altui deţinător legal, care fac obiectul unor contracte de cedare a folosinţei bunurilor, inclusiv al contractelor de comodat, și care sunt efectuate de cealaltă parte contractantă. În termen de 30 de zile de la finalizarea investiţiilor, partea care a efectuat investiţia este obligată să comunice proprietarului, uzufructuarului sau altui deţinător legal valoarea investiţiei. Proprietarul, uzufructuarul sau alt deţinător legal are obligaţia să declare la organul fiscal competent valoarea investiţiei, în declaraţia privind venitul realizat.

daca sunt doar reparatii, atunci acestea sunt deductibile direct, prin inregistrarea lor in cheltuielile de exploatare ale perioadei.