avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pt partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pt partaj

buna ziua
va rog sa-mi spuneti ce acte imi trebuie ptr inaintarea actiunii de partaj
multumesc
Cel mai recent răspuns: Liana Iura , Avocat 09:21, 9 Noiembrie 2012
Hm, banuiesc ca e vorba de partaj de bunuri comune in urma casatoriei. (nu de partaj succesoral)


Cerere de partaj, depusa la instanta competenta.
Sentinta de divort, definitiva.
Actele de proprietate ale bunurilor comune pe care doriti sa le partajati.
Taxa de timbru (3 % din valoarea bunurilor supuse partajului) si timbru judiciar .

Daca va intelegeti cu privire la impartirea bunurilor comune, la primul termen de judecata, incheiati o tranzactie pe care o prezentati judecatorului si solicitati sa se ia act de respectiva tranzactie.
In plus, ar trebui sa va ganditi la probe (daca nu va intelegeti la primul termen) - martori, interogatorii, expertiza, chitante, facturi etc...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort amiabil,partaj conventional lupas  alexandra lupas alexandra am convenit cu sotul sa ne despartim civilizat iar partajul bunurilor dobandite impreuna sa-l facem in sensul pastrarii de catre el a suprafetei de teren,a ... (vezi toată discuția)
Vreau sa divortez. ce trebuie sa fac? dorumid dorumid Am o casnicie de peste 20 ani, un copil major (student) si o sotie cu care nu ma mai inteleg si de care vreau sa divortez si sa fac si partaj. Pur si simplu nu ... (vezi toată discuția)
Model actiune partaj florance01 florance01 Buna seara, va rog sa ma ajutati daca se poate cu un model de actiune de partajare a bunurilor comune. Multumesc anticipat, O seara buna! (vezi toată discuția)