Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pt partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pt partaj

buna ziua
va rog sa-mi spuneti ce acte imi trebuie ptr inaintarea actiunii de partaj
multumesc
Hm, banuiesc ca e vorba de partaj de bunuri comune in urma casatoriei. (nu de partaj succesoral)

Cerere de partaj, depusa la instanta competenta.
Sentinta de divort, definitiva.
Actele de proprietate ale bunurilor comune pe care doriti sa le partajati.
Taxa de timbru (3 % din valoarea bunurilor supuse partajului) si timbru judiciar .

Daca va intelegeti cu privire la impartirea bunurilor comune, la primul termen de judecata, incheiati o tranzactie pe care o prezentati judecatorului si solicitati sa se ia act de respectiva tranzactie.
In plus, ar trebui sa va ganditi la probe (daca nu va intelegeti la primul termen) - martori, interogatorii, expertiza, chitante, facturi etc...