avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie concediu medical 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie concediu medical 2009

Buna ziua !
Fiind in concediu medical toata luna, nivelul INDEMNIZATIEI este de 570 lei BRUT, numai din CAS .
Societatea la care sunt angajat, are obligatia sa-mi suporte din FONDUL DE SALARII - diferenta de 30 lei pana la salariul minim brut pe tara - 600 lei .
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 12:39, 31 Ianuarie 2009
buna ziua

Ma indoiesc ca angajatorul ar avea o asmenea obligatie fata de dvs. Fiind in concediu medical toata luna, contractul de munca este suspendat deci angajatorul nu are obligatii de plata fata de dvs. in luna respectiva.
Probabil ati fost indusa in eroare de termenul"garantat"care apare in contractul unic de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical - contributii suportate de angajator narcisa07 narcisa07 Va rog lamutiti-ma: Caz concret: doi salariati in concediu medical toata luna februarie, in continuare. Deci sunt platiti de FNUASS. Dar cum? Pt. ca eu ca ... (vezi toată discuția)
6 saptamani din concediul pentru sarcina, platit 100%? cris2279 cris2279 Buna ziua, Ma poate lamuri cineva despre existenta unei legi prin care salariata gravida poate beneficia timp de 6 saptamani din concediul de sarcina de 100% ... (vezi toată discuția)
Calcul corect pre si post natal anamariaholban anamariaholban Buna ziua, Am marea rugaminte sa ma ajutati cu calculul pentru concediul prenatal deoarece contabilul firmei unde lucrez sustine ca-mi plateste prenatalul ... (vezi toată discuția)