Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... clarificare incadrare in grad functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

clarificare incadrare in grad functionar public

Sunt functionar public incadrat ca inspector clasa I, gradul profesional asistent, gradatia 4. As dori sa stiu care este clasa de salarizare si coeficientul de ierarhizare corect al incadrarii conform Legii nr.284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, si care ar fi salariul meu de baza . Doresc raspuns deoarece eu sunt incadrata intr-un fel iar la alte primarii cu aceeasi incadrare au alt coeficient de ierarhizare si alta clasa de salarizare, ca atare si alt salar. Va multumesc anticipat!
Salarizarea d.voastra deprinde de vechile trepte de salarizare pe care erati la momentul apartiei 284/2010. inspector, clasa I, grad profesional asistent ( treapta 1,2 sau 3).
Coeficient de ierarhizare depinde si de unitate: locala, de stat sau teritoriala.
Clasa se stabileste in functie de coeficient si de gradatie.
Locala: = 35 si 2.32 ( coeficient 27 si gradatie vechime 8 clase)
teritoriala = 42 si 2.75 ( coeficient 34 si gradatie vechime 8 clase)
De stat = 50 si 3.35 ( coeficient 42 si gradatie vechime 8 clase)
multumesc