Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna pentru salariatii cu fractiuni de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna pentru salariatii cu fractiuni de norma

Buna ziua,
Avem un angajat care lucreaza 4 ore pe zi, va rog sa-mi spuneti la cate zile de concediu de odihna are dreptul.

Va multumesc!
Minim 20 zile lucratoare, proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Va multumesc pentru raspuns. Este valabil si in cazul persoanelor cu handicap?
Art. 147 Codul Muncii
(1) Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
(2) Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru categoriile de salariati prevazute la alin. (1) se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare.