Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cadouri si premii in campania electorala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cadouri si premii in campania electorala

Buna ziua,

Am observat ca Legea Electorala este destul de ambigua la art. 111. Este precizata notiunea de cadou simbolic, fara a i se preciza insa valoarea. Exista totusi o situatie, care nu este prevazuta in lege - in situatia in care un anumit partid organizeaza o competitie sportiva in timpul prezentei campanii electorale, are dreptul sa inmaneze castigatorilor premii inscriptionate cu insemnele partidului si cu indemnul la vot pentru partidul respectiv? Daca da, sub ce forma pot fi acele premii si de ce valoare maxima?
Parca notiunea de "cadou simbolic" se referea la produse cu valoarea de maxim 10 ron.....
Am cititi asta aici, intr-un articole de pe avocanet: www.avocatnet.ro/content/art...

Nu stiu la faza cu concursurile.....stiam eu ca romanii sunt inventivi :D