Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii China

societatea achizitioneaza marfuri din China pe care le comercealizeaza in Romania , pentru aceste achizitii trebuie sa depun formular 092 si , sau sa depun declaratia 390 ?
092 se refera la cifra de afaceri dupa care se scimba perioada fiscala d.p.d.v. al TVA ( de la trimestrial la lunar).
390 se refera la livrari/achizitii intracomunitare .
Deci strict pentru importul din China nu trebuie sa depuneti aceste declaratii.