Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier judiciar pt cetateni straini nerezidenti in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier judiciar pt cetateni straini nerezidenti in Romania asociati intr-un SRL

Buna seara,ma poate ajuta cineva si sa imi spuna ce trebuie sa faca 3 cetateni straini nerezidenti in Ro care sunt asociati la un srl in Romania pentru a obtine cazier judiciar necesar inregistrarii in registrul operatorilor intracomunitari?Mai precis procura notariala de imputernicire trebuie facuta la ei in tara lor de origine sau in Romania?Trebuie facuta de ei personal sau pot mandata pe cineva?Va multumesc anticipat
Buna seara. In primul rand, nu cetatenii straini vor fi inscrisi in registrul operatorilor intracomunitari ci SRL ul lor... Si va trebuie cazierul judiciar doar ptr a infiinta firma respectiva daca nu este deja infiintata, respectiv sa capete calitatea de asociat si administrator in aceea firma... va trebuie procura data de ei personal la notariat... daca este data in Romania, trebuiie sa fie data in prezenta unii translator iar daca este data la notariatul din tara lor de origine trebuie tradusa si legalizata in lb romana
Nu doar pentru a infiinta o societate ci, asa cum spune cel care deschise intrebarea, pentru a le inregistra la ROI l-ar trebuie cazier judiciar, atunci cand asociati au anumite proportia de parti sociale. (Pentru a evita frauda mai ales cu TVA in operatiuni intracomunitare). Procura daca e facuta din tara lor de origine e valida daca e legalizata cu apostila de la haga daca e cazul, sau supralegalizata, si tradusa in limba romana . Daca procura cuprinde facultatea de a inlocui mandatarul si detalia obiectul procurei de ce nu va fi valida orice stipulatia cuprinsa in ea?..
Alvaro Liniers, Avocat