Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare firma sau asoc.familiala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare firma sau asoc.familiala

Ce facilitati legale are o persoana cu grad handicap 1 grav, la infiintarea unei firme sau AF si dupa aceea in timpul functionarii?
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a)scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
a)scutire de impozit pe veniturile din salarii, indemnizaţii de natură salarială şi pensii;
(la data 27-nov-2009 Art. 26, litera A. din capitolul II, sectiunea 7 modificat de Art. 1 din Legea 360/2009 )
(la data 01-ian-2010 Art. 26, litera A. din capitolul II, sectiunea 7 abrogat de Art. I, punctul 153. din Ordonanta urgenta 109/2009 )
b)scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c)scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d)scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e)scutire de la plata taxei hoteliere.

De recomandat este sa cititi Legea 448 din 2006 actualizata