Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Programul Rabla
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Programul Rabla

se mai deschide programul rabla ? mai sant sanse sa scapam de masinile vechi?
Programul Rabla 2012 oficial nu este inchis, dar datorita faptului ca s-au alocat un nr. mic de tichete acestea s-au epuizat imediat si nu se mai gasesc la nici un centru de colectare. Anul acesta este foarte putin probabil sa mai aloce fonduri pentru program (campanie electorala, alegeri, ministrii noi .. etc). In 2013, probabil in aprilie-mai (la noi lucrurile dureaza un pic mai mult pana se urnesc) mai mult ca sigur se va derula programul Rabla 2013. Si sunt sanse foarte mari sa se deruleze deoarece bani la Fondul pentru Mediu se strang lunar (doar daca nu-i cheltuie in alte scopuri decat cele prevazute in legislatie) iar programul Rabla s-a dovedit a fi un motor pentru industria auto. Daca nu mai aveti rabdare pana anul viitor, din cate stiu, dealerii Dacia iti acorda un discount de 1500 lei la achizitionarea unui autovehicul nou daca prezinti dovada de casare, fara a avea nevoie de tichet. Si daca vreti cu orice pret sa scapati de rabla, o puteti da la un centru de reciclare (vin ei si va ridica masina) incasand pe masina cca. 700 lei (pretul fierului vechi)