Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... achizitii publice
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

achizitii publice

In sistemul bugetar trebuie 3 oferte pentru orice achizitie publica, indiferent de suma???...Sunt proaspat angajata ca administrator financiar la o scoala si nu gasesc nici o baza legala unde este specificat acest aspect.Multumesc.
In Hotararea 568/1998, art.3.5 pentru modificarea Regulamentului privind organizarea licitatiilor pentru achizitiile publice de bunuri si de servicii
Numărul de ofertanţi selecţionaţi trebuie să fie de minimum 3 (trei).

Ma refer la achizitii directe gen furnituri de birou in valoare de max.100-200 lei.Multumesc.
Necesarul de consumabile se centralizeaza periodic in vederea intocmirii sau rectificarii programului anual de achizitii publice. Analiza estimarilor si referatelor de necesitate aprobate stabileste|:
- gradul de prioritate ale acestor necesitati
- necesitatile obiective de produse, de lucrari si de servicii.

In speranta ca voi primi un raspuns,

1. O societate la care statul este actionar minoritar e obligata sa faca achizitii in baza OUG 34/2006?

2. Pentru estimarea valorii contractului trebuiesc cerute cel putin 3 oferte? Unde este prevazuta aceasta cerinta?

Cu stima,
Conform oug 34/2006 cu modif si completarile ulterioare autoritatile contractante trebuie sa faca achizitii.Autoritati contractante sunt cele care indeplinesc conditiile art.8 din OUG 34/2006 .