Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA INCASARE PENTRU REGII AUTONOME
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA INCASARE PENTRU REGII AUTONOME

Buna ziua ,
In cazul unei regii autonome , care , conform bilantului , cifra de afaceri se compune din 701-708 si 741 , si este mai mare de 2.250.000 lei , insa conform HG 1071/08.11.2012 , care vine cu precizari privind cifra de afaceri : " La determinarea cifrei de afaceri care serveşte drept referință pentru
calculul plafonului de 2.250.000 lei, prevăzut la art. 134^2 alin. (3) lit. a) din
Codul fiscal, se au în vedere baza de impozitare înscrisă pe rândurile din
decontul de taxă prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal corespunzătoare
operațiunilor taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere ... "
regia , care primeste subventie pentru cheltuieli de functionare si de capital , intra la categoria TVA la incasare daca , fara aceasta subventie nu atinge plafonul de 2.250.000 lei ?
Multumesc ,
MCOROBANA
cifra de afaceri reglementata de codul fiscal pentru aplicarea sistemului tva la incasare este diferita de cifra de afaceri reglementata de normele contabile si prin urmare daca nu se atinge cifra reglementata de codul fiscal, regia va aplica sistemul tva la incasare.