Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe si impozite PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe si impozite PFA

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Ca PFA ce taxe si impozite trebuie sa platesc obligatoriu? Va multumesc pentru raspuns. Marina
Ca PFA platiti trimestrial: impozit 16%, contributie de sanatate 5,5% la venitul net.
Se datoreaza contributia de asigurari sociale pentru pensie daca venitul ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit, raportat la cele 12 luni ale anului, este peste 741 lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat), contributia fiind de 232 lei/luna. Daca se plateste CAS la alt loc de munca nu se mai plateste si ca PFA.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Ce trebuie facut pentru a demonstra ca se plateste CAS ca salariat? Adeverinta de la locul de munca, depusa la fisc? Periodic?