Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stingere obligatiilor prin remitere datorie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stingere obligatiilor prin remitere datorie

rectificare,

Buna ziua,

Societatea A are de primit de la societatea B 1000 lei.
B are de primit de la C 500 de lei iar,
C are de primit de la A 500.

Se poate face remitere de datorie in valoare de 500 de lei intre A si B, B si C, si C si A astefel încât se sting datoriile firmelor A si C si scade datoria lui B fata de A cu 500 lei?

oranca, utilizator
Se poate face compensare in 3 cu ordine de compensare pentru suma de 500 lei, restul de 500 (din datoria de 1000 lei) B o va achita lui A.