avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stingere obligatiilor prin remitere datorie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stingere obligatiilor prin remitere datorie

rectificare,

Buna ziua,

Societatea A are de primit de la societatea B 1000 lei.
B are de primit de la C 500 de lei iar,
C are de primit de la A 500.

Se poate face remitere de datorie in valoare de 500 de lei intre A si B, B si C, si C si A astefel încât se sting datoriile firmelor A si C si scade datoria lui B fata de A cu 500 lei?


Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2012
oranca, utilizator
Cel mai recent răspuns: anaValenti , utilizator 23:26, 19 Noiembrie 2012
Se poate face compensare in 3 cu ordine de compensare pentru suma de 500 lei, restul de 500 (din datoria de 1000 lei) B o va achita lui A.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stingerea obligatiilor prin remitere datorie oranca oranca Buna ziua, Societatea A are de primit de la societatea B 1000 lei. B are de primit de la C 500 de lei iar, C are de primit de la A 500. Se poate face ... (vezi toată discuția)
Plata facturi cand ai emis tu facturi de penalitati kyky42 kyky42 Vreau sa ma lamuresc cu o problema. Exista 2 contracte de prestari lucrari pentru 2 puncte de lucru incheiate de firma X ca si beneficiar cu firma Y ca si ... (vezi toată discuția)
Administratorul nu imi scade doar din debit, ci si din penalitati Daniel_Blondu Daniel_Blondu Situatia este in felul urmator. Eu am 3000 RON datorie curenta, cu 10000 PENALITATI. Lunar achit 500 RON, insa, suma este impartita, dupa placerea casierului ... (vezi toată discuția)