Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine este angajatorul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine este angajatorul?

Potrivit legii nr.128 din 12 iulie 1997(Art. 11. -(5) În învăţământul de stat, validarea concursurilor pentru ocuparea posturilor didactice se face de către inspectoratul şcolar. Angajarea pe post se face prin dispoziţie a inspectorului şcolar general)si al CCMUR (Art 58.1...contractele individuale de munca se incheie intre inspectoratul scolar reprezentat de director si salariat) angajatorul cadrelor didactice este innspectoratul scolar
Intrebare- profesorul x deschide un proces la scoala A dar se transfera la scoala B. Cine ii plateste restantele salariale ?....A sau B?.... tinand seama ca inspectoratul scolar este angajatorul .....parti in proces au fost profesorul X si scoala A,iar ISJ -ul nu apare pe nicaieri...
Daca parte in litigiu a fost scoala A,daca instanta dispune hotarare favorabila profesorului,acesta poate investi hotararea cu formula executorie si este indreptatit sa solicite unitatii scolare A respectarea acesteia
Drepturile salariale respective se vor achita de catre Scoala A .. Scoala B nu are nicio legatura cu acest litigiu.