Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutoare materiale acordate angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutoare materiale acordate angajatilor

Va rog sa ma ajutati cu cateva detalii referitor la ajutoarele materiale acordate angajatilor.
As vrea sa stiu daca sunt mentionate undeva, in legislatie, sumele minime ce se acorda pentru deces, nastere copil etc. si care sunt acestea.

Multumesc mult!
Pentru anul 2009, cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, in conditiile legii, in cazul:
• asiguratului sau pensionarului, la 1.702 lei;
• unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului, la 851 lei.

Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 51. - in afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.