Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... legea432/2006
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

legea432/2006

dosar penal si permis retinut Este posibil
indiferent ca a fsot radiata sau certificatul de inmatriculare suspendat, politia trebuia sa instiinteze proprietarul despre masura luata.
daca politia a trimis instiintarea catre proprietar in 2007 precum ca moto a fost radiata iar proprietarul s-a mutat in alta tara, politia trebuie sa aiba dovada returnarii instiintarii din motiv de lipsa proprietar la adresa respectiva.
ati ajuns in aceasta situatie deoarece nu ati inmatriculat moto din motivele dvs. , lipsa bani sau altele, dar legea e lege si trebuie respectata. poate scapati cu o amenda cu ajutorul unui avocat care sa stie sa puna "problema" cum trebuie ptr ca fapta este infractiune.
dupa aproape un an s a sfirsit astfel:200 lei amenda de la procuratura,80 de lei cheltuieli judiciare,90 de zile suspendare permis de la politie(de fapt doar 11 .restul de 79 fiind plecat din tara /,test 13 din 15 la care am avut reale probleme sa ma accepte politistul din Timisoara,cu greu convingindul ca sintem in 2013 si nu in 2012 ,fara sa aduca nici cea mai mica dovada ca proprietarul a fost instiintat