avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

nascut 1957 04 vechime in munca 36 ani lucrat gr.2 12ani .cand ma pot pensiona anticipat . multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:50, 24 Noiembrie 2012
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni la 1 an).
In acest daz am avea:
-Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti si conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
1. Pentru un barbat nascut in 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni 65/0 - 2/6 = 62 de ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani (36 + 3 = 39 ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

4. - In cazul pensionarii anticipate partiale, la 60 de ani, pentru cei 2 ani si 6 luni de anticipare se va diminua penmsia cu 22,5%.
- La implinirea varstei de 62 de ani si 6 luni pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mmarinica mmarinica sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent) (vezi toată discuția)
Cand poate iesi la pensie georgian_eugen79 georgian_eugen79 este nascut in martie 1956 are 36 ani de vechime din care 12ani si 7 luni gr 2 cand poate iesi la pensie (vezi toată discuția)
Despre data de pensionare nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 37 de ani din care 19 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)