Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

nascut 1957 04 vechime in munca 36 ani lucrat gr.2 12ani .cand ma pot pensiona anticipat . multumesc
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni la 1 an).
In acest daz am avea:
-Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti si conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
1. Pentru un barbat nascut in 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni 65/0 - 2/6 = 62 de ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani (36 + 3 = 39 ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

4. - In cazul pensionarii anticipate partiale, la 60 de ani, pentru cei 2 ani si 6 luni de anticipare se va diminua penmsia cu 22,5%.
- La implinirea varstei de 62 de ani si 6 luni pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.