Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand poate iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand poate iesi la pensie

este nascut in martie 1956 are 36 ani de vechime din care 12ani si 7 luni gr 2 cand poate iesi la pensie
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc un stagiu afferent de 3 ani,
36+3=39
O reducere cu 2 ani si 6 luni a varstei standard.
65-3 ani si 6 lun I = 62 de ani si 6 luni-limita de varsta.
Pensie anticipata saua anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de iunvaliditate).
Conditia de stagiu epntru pensie anticipata partiala est de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 22,5%.