avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Amenda contraventionala se prescrie in termen de 6 ani?
Discuție deschisă în Executare silită

Amenda contraventionala se prescrie in termen de 6 ani?

Am luat o amenda acum 6 ani,pt un scandal (tanar si nelinistit).Recent mama a primit un mandat de executare pt amenda respectiva,nu stiu exact despre ce e vorba pt ca nu l-am citit. Intrebarea e: ar trebui sa-mi fie prescrisa amenda respectiva? Se poate prescrie un mandat de executare fara proces?

Eu nu mai locuiesc in tara de 5 ani.
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:51, 24 Noiembrie 2012
se prescrie in termen de 5 ani nu 6... dar probabil ca la ei la financiar a ajuns mai tarziu... in fine, fiind pe numele dvs, mama nu poate fi executata silit si nici bunurile ei... doar banii, casa si masina dvs
Termenul de prescriere este de 5 ani.

Acesta se calculeaza de la data la care se naste dreptul la actiune.

Daca in intervalul de 5 ani scurs nu s-a efectuat niciun act de executare de natura sa intrerupa cursul prescriptiei sau de natura sa suspende cursul acesteia, atunci ar trebui sa intervina termenul de prescriere.

Puteti formula o contestatie la executare.
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

Cand ati luat amenda exact ?
Nu cred ca e prescrisa, dar nici n-au ce sa va ia .. deocamdata.
AMENDA A FOST LUATA IN DECEMBRIE 2006
Puteti contesta in termen de 15 zile de la primirea somatiei invocand prescriptia dreptului la actiune.

:offtopic: scrierea cu majuscule contravine regulamentului de postare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imposibilitate executare, prescriere creanta sabrina__cr sabrina__cr Cunostiinta are amenzi de peste 100.000 lei nu are bunuri sau servicu care sa poata fe executat silita. care este termenul de prescriere a acestora? (vezi toată discuția)
Prescriere creanþe ovidiu1957 ovidiu1957 cum aflu dacă unei firme i s-au prescris creanţele? (vezi toată discuția)
Prescriere creante fiscale Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen Buna ziua, Cum este cu termenul de prescriptie a creantelor fiscale? Daca am solicitat compensare dintr-o suma achitata in plus, dar nu s-a compensat in ... (vezi toată discuția)