Forum Discuţii juridice Executare silită Imposibilitate executare, prescriere creanta
Discuție deschisă în Executare silită

Imposibilitate executare, prescriere creanta

Cunostiinta are amenzi de peste 100.000 lei nu are bunuri sau servicu care sa poata fe executat silita.
care este termenul de prescriere a acestora?
creantele fiscale se prescriu in termen de 5 ani, cu incepere de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a rezultat creanta fiscala.

Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.
Termenul de prescriptie de mai sus se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale.
Daca in intervalul de 5 ani nu s-a efectut niciun act de executare de natura sa intrerupa cursul prescriptiei,atunci ar fi trebuit sa intervina prescriptia ,iar cunostinta dv poate face contestatie la executare invocand implinirea prescriptiei.Insa, executarea silita nu poate avea loc decat pe bunurile personale ,in conditiile in care nu detine bunuri, nu prea are ce sa se execute.