Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... nelamurire pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

nelamurire pensie de urmas

Doamna in varsta de 56 de ani, doresc sa aflu daca pot primi pensie de urmas din urma relatiei cu tatal fiicei mele, care a decedat pe data de 7 iunie 2011. Am trait impreuna de 20 de ani ca o familie,dar nu am fost casatoriti si cu care am si o fiica. Fiica ii poarta numele, iar ea primeste pensie de urmas pentru ca este studenta. Eu pot beneficia de acest drept? Ce demersuri trebuie sa fac? Mentionez ca momentan nu am niciun venit, iar la pensie nu pot iesi decat in 2017,intrucat nu am suficienti ani cotizati. Va multumesc!
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

2. Daca nu ati fost casatoriti nu aveti calitatea de sotie supravietuitoare.